S.S.S.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Forma Nedir?

- Baskı makinesine işler, işin ebadına göre hesaplanarak bulunan ve bitmiş ölçüsüne göre 1 den fazla adette yerleşimi yapılan kağıt tabakasına denir. Örnek olarak, A4 ebadında bitmiş ölçüsü olan ve 16 sayfadan oluşan bir işin, 8 sayfası kağıt tabakasının önüne, kalan 8 sayfada arkasına, katlama düzenine göre yerleştirilir ve bu şekilde baskıya girer. Bu tabakaya " forma " denir.

CTP Nedir, ne fayda sağlar?

- Baskı için, film çıkartılması, bu filmlerin astrolonlar üzerinde forma düzeninde, her renk için montajlanması ve bu montajlardan metal kalıpların oluşturulması işleminde, film çıkışı ve astrolona montaj işlemlerini ortadan kaldırarak direkt metal kalıba ekrandaki işin aktarılması işlemidir. Bu aktarım büyük oranda zaman kazanmayı sağlamaktadır.

CMYK Nedir?

- Baskıda, eğer işte özel renkler yoksa, kullanılan 4 ana renk vardır. Belli açılara ve değerlere sahip tramların oluşturduğu bu renkler, üst üste basılır. Baskıdaki 4 ana renk, C : Cyan (Mavi), M: Macenta (Kırmızı), Y: Yellow (Sarı) ve K: Black (Siyah) tır. Tüm renkler bu renklerin karışımıyla ortaya çıkar. Örnek olarak ; Eğer bir işin içinde yeşil renk varsa, bu, C ve Y'nin tanımlanan teknikle üst üste basılmasından oluşur.

İnternetten bulunan yüksek çözünürlüklü fotoğrafların hepsi kullanılabilir mi?

- İnternetten bulunan her yüksek çözünürlüklü fotoğraf, lisans kuralları gereği kullanılamayabilir. Öncelikli olarak o fotoğrafa ait özel bir lisans olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İnternetten bulduğum görselleri baskıda kullanabilir miyim?

- Herhangi bir web sitesinde görüntüleyip, ekranda kalitesini çok beğendiğiniz bir görsel çok büyük bir ihtimalle baskıda iyi çıkmayacaktır. Bir görselin baskı için uygun olması birçok kritere göre (hangi ebatta kullanılacağı, ebadı, formatı vb) belirlenir.

El ilanı çeşitleri için uygun kâğıt gramajları nelerdir?

- A4, A5, A6 ve 10x21 gibi standart tek yaprak el ilanları için ince ve orta incelikte yani 115 g, 135 g veya 170 g, parlak ya da mat kuşe kâğıt kullanılabilir.

Broşür çeşitleri için uygun kâğıt gramajları nelerdir?

- A3 ortadan tek kırımlı, A4 ortadan tek kırımlı ve A4 iki kırımlı broşürlerde 115 g, 135 g veya maksimum 170 g parlak ya da mat kuşe kâğıt kullanılabilir. Bu gramajlardan daha ince olması hâlinde çok zayıf görünecektir.

Bastırmak istediğim tasarım baskı kriterlerine uygun mu?

- Ofset baskıya gönderilecek bir tasarımda, tasarladığınız dosyanın renk kodu cmyk ve çözünürlüğü en az 300 dpı olmalıdır. Dosya uzantısı pdf veya tıff olmalıdır. Diğer işlerde özel bir yazı kullanılmışsa yazılar convert edilmelidir.

Matbaaların tamamı aynı işi mi yapar?

- Hayır. Çünkü her matbaanın makine konfigürasyonu farklıdır. Bu nedenle hem fiyat hem de ürün ve hizmet alanında her birinin diğerine göre daha avantajlı olduğu noktalar olabilir. Örneğin bazı matbaalar yüksek hacimli işlerde daha iyi hizmet verirken bazıları, ambalaj konusunda uzman olabilir.

Matbaa işlerinin kalitesinde istikrar nasıl sağlanır?

- Bir matbaayla çalışırken ilk zamanlarda her şey yolunda gidebilir. Ancak zaman geçtikçe, aldığınız hizmet kalitesinde bir azalma olmamasına dikkat etmelisiniz. Bir başka deyişle zor durumlarınızda, işlerinizi güvenle matbaaya teslim edebilmelisiniz.

Klişe nedir?

- Baskıda kullanılmak amacıyla, üzerine kabartma resim, şekil, yazı gibi kompozisyon çıkarılmış metal levha veya kauçuk.

Lak nedir?

- Lak, baskı sonrası uygulanan işlemlerden biridir. Parlaklık ve dayanıklılık sağladığı için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Vernik uygulamasına kıyasla daha çok parlaklık verdiği için baskı ürünlere görsel bir değer katar.

Lak ile kısmi lak arasındaki farklar nelerdir?

- Lak, baskı yüzeyine uygulanan, ürünün parlak ve çekici görünmesini ve aynı zamanda dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan bir uygulamadır. UV (Ultraviyole) lak olarak da adlandırılır.

Parlak lak nedir?

- Baskı yüzeyine uygulanan lak, ürünün daha parlak ve dikkat çekici görünmesini sağlar. Bunu yaparken de toz, su, kıvrılma gibi dış etkenlere karşı ekstra bir dayanıklılık sağlar.

Mat lak nedir?

- Baskı yüzeyine uygulanan mat lak, ürünün mat ve buzlu görünmesini sağlar.

Kabartma lak (serigraf) nedir?

- Mürekkebi kalıbın görüntülü, delik kısımlarından baskı malzemesi üzerine geçirildiği baskı tekniğidir. Serigrafi ipeklerinin görevi, üzerine dökülen mürekkebin ipeğin deliklerinden istenilen miktarda geçmesini sağlamaktır.

Varak baskı nedir?

- Isıtılmış bir klişe ile folyonun (Varak), kâğıda, kartona ya da cilt bezine preslenerek aktarılması işlemidir.

Baskı Öncesinde Kullanılacak İmajların Formatı Ne Olmalıdır ?

- Baskı için hazırlık aşamasında kullanılacak imajların formatları, TIF, JPEG veya EPS olmalıdır. Bu çalışmalar RGB (4 renge ayrılmamış mod) değil CMYK modunda çalışılmış olmalıdır.

Yeni çıkacak ürünümüz için karton ambalaj yaptırmak istiyoruz. İşe nereden başlayalım?

- Öncelikle ürünün özellikleri iyice belirtilmeli. 3 boyutlu ölçüsü, ağırlığı, kutunun hangi amaçla kullanılacağı (taşıma, depolama, rafta sergileme, vs), ürünün malzemesi (kırılacak malzeme, toz-kırpıntı olup olmadığı, gıda ya da sıhhi malzeme olup olmadığı), hangi koşullarda ve nerede bekleyeceği (derin dondurucu, buz dolabı, güneş altında, vs). Bu bilgiler hem karton cinsinin seçiminde, hem de kutu modelinin belirlenmesinde önemli rol alacaktır.

Fiyat teklifi alabilmem için hangi bilgileri vermem lazım?

- Kutunun modeli, 3 boyutlu ölçüsü, varsa separatör modeli ve ölçüsü, karton cinsi, baskı renkleri, isteniyorsa lak veya selefon cinsi öncelikli bilgiler arasındadır.

Gıda ambalajı için nelere dikkat etmek gerekir?

- Eğer gıda ürünleri tamamı kapalı bir ambalaj içinde değilse, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Kullanılacak kartonun gıda için uygun olması, baskıda kullanılacak mürekkep ve lakların gıda ve insan sağlığına uygun sertifikalara sahip olmaları ve gıda ile esas teması olan kartonun iç yüzeyinin gıdaya uygun malzemelerle kaplanmış olması gereklidir. Maalesef gıda üreticilenin bir çoğu maliyet baskısı nedeniyle bu önlemlerin alınması için gerekli girişmeri göz ardı etmektedir.